strelec_malyKdysi dávno jsem měla tu čest číst Fabianův román Mariňáci. Už tehdy mne, jako fanynku válečných filmů, Fabianovo úsporné a akční vyprávění velmi bavilo. Nyní je tedy na čase zhodnotit jeho kratší dílo, povídku Palubní střelec, tentokrát v audioformě, vyprávěnou Zdeňkem Velenem.

Hrdina příběhu, palubní střelec výsadkového člunu, je ještě zelenáč, který statečně čelí posměškům starších členů posádky, aklimatizuje se a plní úkoly tak, jak jsou mu zadány. Takovým je i výsadek skupiny mariňáků přímo do útrob nepřátelského města, které by mělo být dle údajů od vrchnosti krátké, úderné a úspěšné. Jenže, jak se už mnoho vojáků za mnoho bitev po mnoha staletí stále a znova přesvědčují, informace se velmi často mohou změnit ve smrtící dezinformaci…

Hluboký, téměř pokojný hlas Zdeňka Velena by možná uspal i kobru, ale k vulgárně vtipnému pošťuchování, například ve scéně při „usazováním“ jednotky v transportéru před akcí, se hodí nadmíru. Navíc, v této povídce nevidíme krom hlavního hrdiny nikomu do hlavy a i u něj jen zčásti. Je to jasné, během válečného běsnění není na žádné hluboké psychoanalýzy čas, tak jako mnoho válečných filmů, i v Palubním střelci sledujeme jenom výsek z okolního děje prostřednictvím hrdinových očí, což je dobře, protože širší prostřihy děje by tak úspornému tvaru jako povídce spíše uškodily. Přesto Velen zvládá svým klidným, rytmickým hlasem i akční pasáže, aniž by nudil a unavoval, naopak, spíše svým lakonickým přednesem zesiluje fakt, že „se to právě děje a my se musíme snažit z toho průšvihu co nejlíp vybruslit.“ Přesně tak vypíchne rámce povinností jednoho každého vojáka, po sčítání mrtvých dává do textu tu správnou dávku spravedlivého rozhořčení přeživších vojáků za své padlé kamarády.

Ani závěrečné řešení zapeklité situace není žádné deus ex machina, spadlé z nebe, i když je v něm očekávaně klíčovou postava hlavního hrdiny. Co musím hodně vyzdvihnout, jsou tentokrát zvukové efekty, ať už hukot odlétajícího stroje nebo radiový šum při komunikaci přes vysílačky.

Pokud máte rádi příběhy jakkoliv početných jednotek nechaných na pospas válečné vřavě, je Palubní střelec příběhem přesně pro vás. Pokud ne, je možné, že se vám z vojenské terminologie a zvláštních zkratek malinko zatočí hlava, ale i přesto můžete ocenit dobře vystavěný akční příběh.

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články