Spím na knihách. Šokantní, viďte? Ale uveďme si to na pravou míru. Prostě mám úložný prostor své postele narvaný knihami. Encyklopedie, kuchařky, ezoterie, detektivky, údernická literatura, pohádky atakdál atakdál. Už dlouho jsem se rozhodovala tu sbírku napříč časem a žánry proklestit, brutálně zeštíhlit a být nesmírně zlá – tedy se chovat ke knihám jako k předmětům, kterých je třeba se zbavit.

knihobordel

Pochopitelně, genocida nebyla kompletní, polovina knih zůstala, mezi nimi například pentalogie Vladimíra Neffa, dvě verneovky, Dumas, skoro všechny pohádky mého dětství, kvalitnější detektivky (rozuměj, soudce Ti by vyhodil asi jen kulturní barbar, o Donaldu E. Westlakeovi a Rexi Stoutovi nemluvě) a další položky. Ale co mne překvapilo, byl fakt, že mi největší radost udělal tenký, lehce odrbaný sešit žákyně Jany Havlové, nadepsaný stručně OV – aktuality. zpravodaj11Otevřela jsem pevné desky a… propadla se o jedenačtyřicet let nazpátek, do školního roku 1963/1964. Tehdy sedmnáctiletá Jana, která nemohla ani ve snu tušit, co ji v budoucnosti čeká, s pílí a estetikou sobě vlastní sbírala a buď vlepovala ve formě výstřižků, anebo vpisovala krásným, drobným písmem zprávy z celého světa.

zpravodaj2

Nutno říci, že mladá zprávařka byla velmi spravedlivá, ať už se bavíme o novinkách ze zahraničí nebo aktualitách ze sportu.
Což ilustruje třeba celá dvoustránka věnovaná atentátu na prezidenta Kennedyho (i když tvořená jen výstřižky) nebo zpravodajství z mistrovství světa v krasobruslení, případně perličku ze světa hudby.

zpravodaj63

zpravodaj10

A na jedné stránce ohledně zprávy o nacistických zvěrstvech dala velmi radikálně najevo, co si o nich myslí.

zpravodaj121

Co je ale nejpozoruhodnější na tomto sešitu, je jedinečná grafická úprava – slečna si s tím prostě neuvěřitelně vyhrála.

zpravodaj9

zpravodaj10

zpravodaj111

Tak jako mladá slečna, která v letech 1963 a 1964 tento sešit vypracovávala, nevěděla, co jí budoucnost připraví, i já netušila, že zpravodajský sešit svojí maminky najdu jedno lednové dopoledne ještě mladičkého roku 2015. Ale stalo se a já tento úžasný poklad, stejně jako dopisy své babičky, když se roku 1933 stala panskou v Praze, budu uchovávat, dokud budu moct.

Fotografie byly pořízeny s laskavým svolením autorky. :-)

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články