Pokud se vám někdy naskytne možnost strávit závěrem týdne dva všednodenní večery a jeden víkendový den na kulturních akcích, neváhejte a berte všemi deseti. Pokud totiž budou aspoň zpoloviny tak skvělé, jako ty moje, budete šťastní lidé.

Čtvrteční a páteční večer se nesly ve znamení setkání s mladými spisovatelkami, kterým u nás vyšly prvotiny.

Literární ochutnávka středověkých Čech

kralovskeintrikyTou první byla Emma Riedová, autorka historického románu Královské intriky. Ve studiu Probuď labuť, kde se také fotily snímky na přebal knihy se nás sice setkala hrstička, ale osobně takováto komornější setkání vítám. Venku pršelo, uvnitř bylo decentní příšeří a my jako publikum jsme byly pohoštěny čajem a cukrovinkami. Úvodní slovo si vzala Ivana Bednářová, šéfredaktorka zpravodajského serveru Presspublica.cz a lehce Emmu vyzpovídala. Dozvěděly jsme se tak zajímavé informace ohledně výběru tématu, vzniku románu a jeho cestě až na pulty knihkupectví. emmariedova

Pak nám autorka přečetla ukázku z románu a následně jsme se ptaly my na různé věci, které nás ohledně psaní historického románu či psaní všeobecně zajímaly. Poté se dostalo na druhou ukázku a nakonec jsme se bavily s ostatními návštěvnicemi, z čehož se vyklubalo moc příjemné překvapení, protože krom potěšení si poklábosit se stejnými srdcaři o knihách se ze dvou mně předtím neznámých slečen vyklubaly v prvním případě fanynka fantastiky a v druhém případě fanynka válečných filmů. Navíc jsme od Emmy na rozloučenou dostaly také drobný dárek. Má očekávání tak nebyla nejen naplněna, ale velmi příjemně přečerpána.

Steampunk, šampaňské a jednohubky

demonzeastenduTou druhou pak byla ostravská rodačka Petra Slováková a její úvodní příbeh z trilogie Ve službách královny s titulem Démon z East Endu. Tento křest znamenal návrat na pole fantastiky a tak bylo příjemné kvitovat, že se na akci v pražském knihkupectví Fantasya sešla spousta tváří jak z všeobecně fantasácké, tak i ze steampunkové komunity, která se tak včetně autorky postarala o parádní oživení nádhernými kostýmy. Pro vyprahlá hrdla a kručící žaludky bylo připraveno i občerstvení. Pokud byla Petra alespoň drobet nervózní, svým bezprostředním projevem a humorem vše úspěšně zakamuflovala. petraslovakova

Kmotrem titulu se stal Leonard Medek, úvodního slova se samozřejmě ujal Robert Pilch z nakladatelství Brokilon, pod jehož křídly Démon z East Endu vyšel a křestní výtisk byl poctivě zlit dle tradice šampaňským. Pak už se jen klábosilo a fotografové fotili a podpisy do koupených výtisků se množily… načež se přešlo do hospody a tam se také klábosilo… a pak nás část jela tramvají jinam a tam se co? No dál klábosilo! Však to znáte, že s určitými lidmi se studnice témat prostě nevyčerpá, ať už jde o jiné akce, autory či knihy.

“Pane Date, nastavte kurs: StarCon 2015. Vpřed!”

Zívající a v lehce zemdlené kondici jsem tak v sobotu dorazila do základní školy v Ohradní ulici. Ano, StarCon se přestěhoval z Nuslí do Michle. Přednášku Petry Štarkové o psaní literatury pro děti jsem nestihla celou, ale i tak jsem se dozvěděla zajímavosti, které mne donutily usoudit, že psaní pro děti má mnohem specifičtější pravidla, než psaní pro dospělé. Následně jsem se přesunula na přednášku Lenky Jeleny Příplatové o parazitismu a nechala si spolu s ostatními poodhalit tento fascinující a často i odporný svět příživnictví.

jaffaNásledovalo povídání o omylech provázejících i vědce, které nám interpretovala Julie Nováková a já si uvědomila, kolik takových chyb dělá člověk i v civilním životě, ať už mluvíme o neověřování si určitých dat (i když replikace některých výzkumů je pravda velmi obtížná) nebo se brání novým věcem jen svým prostým konzervatismem. Pak jsem si odbyla hodinovou přestávku vyplněnou klábosením se starými známými i nově získanými, abych pak zašla na přednášku Františky Vrbenské o space opeře, mém milovaném subžánru. Františka to vzala opravdu zgruntu a zmínila jak pulpové začátky, tak znovuzrození na přelomu dvacátého a jedenadvacátého století. Byli jsme tak sice ochuzení o vizuální doprovodné ilustrace a ukázku, ale Františčiny přednášky jsou zajímavé i bez toho.

Pak jsem měla opět hodinovou pauzu a po ní znovu Františka Vrbenská, tentokrát v dvojici s Janem Kotoučem a jejich beseda na téma zápletka. Jenže zápletku tvoří postavy, takže se tato hodina týkala hlavně jich. Nejdřív autoři vyzpovídali jeden druhého ohledně obligátního vzniku, života a případné likvidace postav, nakonec jsme se do tématu zapojili i my, protože jsme tam přeci jen byli zastoupeni autorstvem včetné mé maličkosti i v publiku.

Poté přišla Julie Nováková, aby představila nejen svou trilogii Blíženci, jejíž první díl Prstenec prozření už vyšel, ale též antologii Terra Nullius, obsahující transhumanistické povídky. Přeci jen, téma zdokonalení lidské bytosti, ať už geneticky či kyborgizací je palčivým tématem i v dnešní době a kdo jiný než autoři science fiction by měli být schopni svými literárními fabulacemi případné obavy buď potvrdit, nebo odmítnout?

Další dvouhodinovku jsem využila k průzkumnému výsadku do nedalekého obchoďáku, kde jsem v klidu doplnila živiny a vrátila se na poslední, ale o to víc očekávanou přednášku sobotního večera. Antologie Star Trek kusy totiž měla nepředstavitelně obtížný zrod, který se datuje už od roku 2006. Editor Albert Balatka tak potvrdil nejen už oficiální termín vydání, ale poodhalil i názvy povídek, autory a do jaké série díla spadají. Poté následovala volná debata ohledně situace kolem vydávání trekovských knih u nás a byť není teď díky oslabení koruny nijak závratná, ve vydávání se minimálně do dokončení rozběhnutých trilogií nepřestane.

Je pravdou, že jsem si letos vybrala méně přednášek, jejich kvalita však byla na velmi slušné úrovni. Co mne ale nepřestane mrzet, je až komorní atmosféra, co se týče účasti publika na přednáškách.

Tím byla příjemná kulturní zastavení dovršena. A resultát? Získání nových přátel, získání nových poznatků a možnost nadšeně doporučovat další dvě pěkné nové knihy. To je na tři dny celkem slušné skóre.

Zdroj obrázků:
www.bux.cz
www.riedova.cz
www.brokilon.cz
www.steamzine.cz
www.star-con.cz

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články